COND11/4-G Ocal Rigid Conduit, 1-1/4 in Trade, 1.394 in ID x 1.74 in OD, 9.91 ft L, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND11/4-G
- UPC:
- 704508261047
- Item #:
- 65855
COND11/4-G Ocal Rigid Conduit, 1-1/4 in Trade, 1.394 in ID x 1.74 in OD, 9.91 ft L, Steel
- MFR #:
- COND11/4-G
- UPC:
- 704508261047
- Item #:
- 65855
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND11/4-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Material | Steel |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| UPC | 704508261047 |
| GTIN | 00704508261047 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9.91 ft , 3.02 m |
| Inside Diameter | 1.39 in , 35.40 mm |
| Outside Diameter | 1.74 in , 44.10 mm |
| Trade Size | 1-1/4 in |
| Wall Thickness | 0.17 in , 4.39 mm |