COND1/2-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 1/2 in Trade, 0.632 in ID x 0.92 in OD, 9.94 ft L, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND1/2-G
- UPC:
- 704508261016
- Item #:
- 65784
COND1/2-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 1/2 in Trade, 0.632 in ID x 0.92 in OD, 9.94 ft L, Steel
- MFR #:
- COND1/2-G
- UPC:
- 704508261016
- Item #:
- 65784
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND1/2-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Material | Steel |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| UPC | 704508261016 |
| GTIN | 00704508261016 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9.94 ft , 3.03 m |
| Inside Diameter | 0.63 in , 16.10 mm |
| Outside Diameter | 0.92 in , 23.30 mm |
| Trade Size | 1/2 in |
| Wall Thickness | 0.14 in , 3.56 mm |