Limit switch lever, 9007, ms+ml +options
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 7DN
- UPC:
- 785901216186
- Item #:
- 653904
Limit switch lever, 9007, ms+ml +options
- MFR #:
- 7DN
- UPC:
- 785901216186
- Item #:
- 653904
LIMIT SWITCH LEVER MS+ML +OPTIONS
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 7DN |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return adjustable roller lever 1.38-3.38 in - |
| Application | 9007MS/ML,9007MS04..-9007ML04..,MINIATURE POTTED |
| Mounting | Direct |
| Special Features | 1 nylon outside roller 0.75 in 0.25 in |
| UPC | 785901216186 |
| GTIN | 00785901216186 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 1.38...3.38 IN |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -40-221 A Degrees F |