E985H-CAR Carlon Type LR Conduit Body, 1-1/2 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E985H-CAR
- UPC:
- 034481132462
- Item #:
- 64689
E985H-CAR Carlon Type LR Conduit Body, 1-1/2 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E985H-CAR
- UPC:
- 034481132462
- Item #:
- 64689
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E985H-CAR |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1-1/2 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481132462 |
| GTIN | 00034481132462 |
| Item Type | Type LR Conduit Body |
| Length | 7-31/32 in |
| Width | 2-3/4 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E985H-CAR|Cantex 5133654G|Crouse LR150NM|Ipex 78168|Madison PLRLA-150|ThomasBett E985H-CAR|Topaz 1165 |