E985G-CAR Carlon Type LR Conduit Body, 1-1/4 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E985G-CAR
- UPC:
- 034481132455
- Item #:
- 64658
E985G-CAR Carlon Type LR Conduit Body, 1-1/4 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E985G-CAR
- UPC:
- 034481132455
- Item #:
- 64658
| Catalog Number | E985G-CAR |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1-1/4 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481132455 |
| GTIN | 00034481132455 |
| Item Type | Type LR Conduit Body |
| Length | 7-31/32 in |
| Width | 2-3/4 in |