Top Seller
E986J Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 2 in Hub, 63 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E986J
- UPC:
- 034481065463
- Item #:
- 64417
Top Seller
E986J Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 2 in Hub, 63 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E986J
- UPC:
- 034481065463
- Item #:
- 64417
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E986J |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 2 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481065463 |
| GTIN | 00034481065463 |
| Item Type | Type LB Conduit Body |
| Length | 8-13/32 in |
| Width | 3-5/32 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E986J|AlliedTube 59205|Cantex 5133668|Certaineed 59205|Crouse LB200NM|Ipex 78145|JMEagle 61340200|Madison PLBLA-200|MultiFit 78145|MultiFit SLB60S |