S506-10-R Low Breaking Time Delay Fuse With Nickel Plated Brass End Caps, 10 A, 250 V AC, 100 A, Cylindrical Body
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- S506-10-R
- UPC:
- 051712639835
- Item #:
- 632999
S506-10-R Low Breaking Time Delay Fuse With Nickel Plated Brass End Caps, 10 A, 250 V AC, 100 A, Cylindrical Body
- MFR #:
- S506-10-R
- UPC:
- 051712639835
- Item #:
- 632999
Manuals & Documentation
Features
- RoHS Compliant
- CCC Marked
- VDE
| Catalog Number | S506-10-R |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 0.416666666666667 |
| Application | Electronic Circuits |
| Connection | Ferrule End X Ferrule End |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Indicator | Non Indicating |
| Interrupt Rating | 35 A |
| Material | Brass |
| Special Features | Interrupt Rating 100 Amp at 250 Vac, Material Glass Tube, Nickel Plated Brass Endcap, Low Breaking Capacity, ROHS Compliant |
| Standard | UL (CANADA AND US), CSA, IMQ, VDE, BSI, SEMKO, UR, PSE/JET |
| UPC | 051712639835 |
| GTIN | 00051712639835 |
| Item Type | Electronic, Time Delay |
| Length | 0.787 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.197 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.787 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 0.005 |
| Weight UOM | Pounds |
| Size | 5 mm Diameter X 20 mm Length |
| Voltage Rating | 250 V |