E997K Carlon Conduit End Bell, 2-1/2 in, For Use With SCH 40 and SCH 80 Rigid Non-Metallic Conduit, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E997K
- UPC:
- 034481061472
- Item #:
- 63011
E997K Carlon Conduit End Bell, 2-1/2 in, For Use With SCH 40 and SCH 80 Rigid Non-Metallic Conduit, PVC
- MFR #:
- E997K
- UPC:
- 034481061472
- Item #:
- 63011
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E997K |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Canada |
| Made in USA | No |
| Color | Gray |
| Material | PVC |
| Standard | UL E23018 |
| UPC | 034481061472 |
| GTIN | 00034481061472 |
| Item Type | Rigid Non-Metallic Conduit Fittings & Accessories |
| Length | 2 in |
| Width | 3.488 in |
| Size | 2-1/2 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E997K|Cantex 5144009|Cantex 5144009G|Certaineed 59679|Crouse EB250NM|Ipex 78294|JMEagle 61500250|Madison PMEB-250|MultiFit 78294|MultiFit EB40 |