1/2" Lock Washers, Medium Split, Zinc Plated,Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 40540J
- UPC:
- 085937080547
- Item #:
- 62869
1/2" Lock Washers, Medium Split, Zinc Plated,Jar
- MFR #:
- 40540J
- UPC:
- 085937080547
- Item #:
- 62869
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 40540J |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Provides a hardened bearing surface, creating more uniform torque control and load distribution. |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Special Features | Applies greater bolt tension per unit of applied torque. Resists loosening caused by vibration and corrosion. |
| UPC | 085937080547 |
| GTIN | 00085937080547 |
| Item Type | Split Lock Washer |
| Inside Diameter | 0.512" |
| Outside Diameter | 0.869" IN |
| Thickness | 0.125" IN |