LT560WH12930 Halo High Lumen Trim Module, 7.19 in OD, LED Lamp, For Use With LT56 Series 5 in/6 in Recessed Downlights
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- LT560WH12930
- UPC:
- 080083798681
- Item #:
- 623678
LT560WH12930 Halo High Lumen Trim Module, 7.19 in OD, LED Lamp, For Use With LT56 Series 5 in/6 in Recessed Downlights
- MFR #:
- LT560WH12930
- UPC:
- 080083798681
- Item #:
- 623678
Manuals & Documentation
| Catalog Number | LT560WH12930 |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Halo |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Lamp Type | LED |
| Special Features | LED retrofit shallow lens downlight with baffle trim |
| Standard | UL/cUL Listed 1598 Luminaire;UL Classified;UL/cUL Listed - Damp Location;UL/cUL Listed - Wet Location;IP56 Rated;California Title 20;California Title 24;EMI/RFI per FCC 47CFR Part 15 B;Energy Star Certified;AIR-TITE (TM) Certified ASTM E283;RoHS Compliant;IECC Compliant;LM79 and/or LM80 Tested |
| UPC | 080083798681 |
| GTIN | 00080083798681 |
| Item Type | 5/6" LT4 LED Retrofit Trim Kit |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage | 12 W |