1/2D 4-In Box Rnd
- MFR:
- Allied Moulded Products
- MFR #:
- 9370-FR
- UPC:
- 085339766001
- Item #:
- 622319
8.0 Cu. In. 4 dia. round fan support box for use with nonmetallic sheathed cable - 1/2 deep base with side cube wiring capacity, fan/fixture screws for joist mounting, ground screw - New and old work residential construction 2 HR fire resistive walls and ceilings (70 lbs. fan support and 110 lbs. fixture support) - Fiberglass - thermoset box - Size: Depth=1 1/2, Dia=4 - Bottom mount
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 9370-FR |
| Manufacturer | Allied Moulded Products |
| Brand | Allied Moulded Products |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | New and old work residential construction 2 HR fire resistive walls and ceilings (70 lbs. fan support and 110 lbs. fixture support) |
| Cable Entry | Two 1/2" knockouts with one supplied pop in cable clamp |
| Color | Tan |
| Construction | Compression molded |
| Cubic Capacity | 8.0 |
| Insulation | Nonconductive nonmetallic |
| Knockouts | Yes |
| Material | Fiberglass - thermoset box |
| Mounting | Bottom Mount |
| Special Features | 1/2" deep base with side cube wiring capacity, fan/fixture screws for joist mounting, ground screw |
| Standard | UL 514 C |
| UPC | 085339766001 |
| GTIN | 00085339766001 |
| Item Type | 4" dia. round fan support box for use with nonmetallic sheathed cable |
| Size | Depth=1 1/2", Dia=4" |