XMLPM60RD23F OsiSense XM Pressure Transmitter, -14.5 to 60 psi Sensing, <=2 ms Response, Analog Output, 12 to 24 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XMLPM60RD23F
- UPC:
- 785901895862
- Item #:
- 604060
XMLPM60RD23F OsiSense XM Pressure Transmitter, -14.5 to 60 psi Sensing, <=2 ms Response, Analog Output, 12 to 24 V DC
- MFR #:
- XMLPM60RD23F
- UPC:
- 785901895862
- Item #:
- 604060
pressure transmitter -14,5..60psi - 4..20mA - 1/4-18NPT male - FPM - M12
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XMLPM60RD23F |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Country of Origin | Germany |
| Made in USA | No |
| Accuracy | 0.1 % of the measuring range |
| Connection | 1 male connector M12 4 pins |
| Measuring Range | -14.5…60 psi (-99.97…413.69 kPa) |
| Mounting | Any Position |
| Output | Analogue;4...20 mA, 2-wire |
| Special Features | Set of 1 |
| Standard | Susceptibility to electromagnetic fields EN/IEC 61000-4-3 10 V/m 80...1000 MHz;radiated RF fields EN/IEC 61000-4-6 10 V 0.15...80 MHz;electrostatic discharge immunity test EN/IEC 61000-4-2 8 kV air, 4 kV contact;1.2/50 µs shock waves immunity test EN/IEC 61000-4-5 1 kV 42 Ohm;immunity to magnetic fields EN/IEC 61000-4-8 100 A/m 50 Hz;electrical fast transient/burst immunity test EN/IEC 61000-4-4 4 kV |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=424720679&lang=en-us |
| UPC | 785901895862 |
| GTIN | 03389119626286 |
| Item Type | Pressure transmitter;Electronic pressure sensors |
| Environmental Conditions | -30-85 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12...24 V DC SELV 7-33 V) |