LSCL453PW Wattstopper 3-Way Dimmer, 120 V AC, 1 Pole, White
- MFR:
- Legrand-WattStopper
- MFR #:
- LSCL453PW
- UPC:
- 785007040395
- Item #:
- 600934
LSCL453PW Wattstopper 3-Way Dimmer, 120 V AC, 1 Pole, White
- MFR #:
- LSCL453PW
- UPC:
- 785007040395
- Item #:
- 600934
Manuals & Documentation
| Catalog Number | LSCL453PW |
| Manufacturer | Legrand-WattStopper |
| Brand | Wattstopper |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Slide |
| Application | Residential |
| Connection | Screw Terminals |
| Enclosure | Thermoplastic |
| Frequency Rating | 120VAC 60Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | Works with select dimmable CFL/LED or incandescent lighting loads and features a sleek, sculpted ergonomic design for smooth, easy operation and precise control. |
| Standard | cULus |
| UPC | 785007040395 |
| GTIN | 00785007040395 |
| Item Type | Dimmer |
| Size | 2.85 L x 1.44 W x 4.87 H |
| Environmental Conditions | Humidity: Less than 95% non condensing |
| Operating Temperature | Ambient Temperature: 0 Degrees and 40 Degrees C |
| Voltage Rating | 120 |
| Wattage | 450 W |