Discontinued
D12C61 Interchangeable Fuse Clip Kit, 600 V AC, 30/60/100 A, For Use With Class H and K Fuse and D10 Class 9421 NEMA Style Door Mounted Disconnect Switch
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- D12C61
- UPC:
- 785901119821
- Item #:
- 59803
Discontinued
D12C61 Interchangeable Fuse Clip Kit, 600 V AC, 30/60/100 A, For Use With Class H and K Fuse and D10 Class 9421 NEMA Style Door Mounted Disconnect Switch
- MFR #:
- D12C61
- UPC:
- 785901119821
- Item #:
- 59803
The D12 fuse clip kits are for D10 disconnect switches. This 30 A fuse clip kit has fuse clips for 600 V Type H and K fuses rated up to 30 amperes.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | D12C61 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | Square D |
| Warranty Description | Contractual Warranty: 18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | 30 A D10 DISCONNECT SWITCH |
| Special Features | CLASS H AND K FUSES |
| UPC | 785901119821 |
| GTIN | 00785901119821 |
| Item Type | Fuse Clip Kit |
| Trip Type | CLASS H AND K 0 TO 30A |
| Voltage Rating | 600 V AC |