TY26MX Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 10.9 in L x 0.14 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY26MX
- UPC:
- 786210839875
- Item #:
- 59062
TY26MX Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 10.9 in L x 0.14 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY26MX
- UPC:
- 786210839875
- Item #:
- 59062
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY26MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210839875 |
| GTIN | 00786210839875 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 10.9 in , 277 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 180 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1.0 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-11-40-0-C|ABBInstall TY26MX|Burndy CT40300C0|Catamount L-11-40-0-C|Gardner 46-210UVB|GCWaldom CT40-11BLK-C|GCWaldom CT40-11BLK-M|Ideal IT3I-C0|Molex 19252-0142|Morris 20240 |