WBSD-DEC-C1 Greengate 3-Way Multi-Load Decorator Dimmer Preset Wall Station, 120 V AC, 5 A, 1 Pole, Almond/Ivory/White
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- WBSD-DEC-C1
- UPC:
- 080083735402
- Item #:
- 589121
WBSD-DEC-C1 Greengate 3-Way Multi-Load Decorator Dimmer Preset Wall Station, 120 V AC, 5 A, 1 Pole, Almond/Ivory/White
- MFR #:
- WBSD-DEC-C1
- UPC:
- 080083735402
- Item #:
- 589121
Manuals & Documentation
| Catalog Number | WBSD-DEC-C1 |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Controls |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Connection | Hardwired |
| Material | Plastic |
| Mounting | Wall |
| Special Features | Allows user to return to previous light level when turning lights ON |
| Standard | cULus Listed |
| UPC | 080083735402 |
| GTIN | 00080083735402 |
| Item Type | Wall Switch No Sensor - 120V |
| Size | 3.25 IN Length 2.8 IN Width 4.9 IN Height |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage | 300W/600W |