8ST2L8050R Metalux ST Series Double Lens Linear Striplight, (2) Lamps LED Lamp, 81 W Fixture, 120 to 277 V AC, White Powder Coated Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- 8ST2L8050R
- UPC:
- 080083890644
- Item #:
- 578722
8ST2L8050R Metalux ST Series Double Lens Linear Striplight, (2) Lamps LED Lamp, 81 W Fixture, 120 to 277 V AC, White Powder Coated Housing
- MFR #:
- 8ST2L8050R
- UPC:
- 080083890644
- Item #:
- 578722
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 8ST2L8050R |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Metalux |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Lamp Type | LED |
| Light Technology | Review |
| Lumens | 9412 |
| Mounting | Ceiling |
| Special Features | 0-10V dimming available for 4000K, double lens 2ft, 4ft and 8ft stock |
| Standard | cULus Listed;DLC Qualified;RoHS Compliant |
| UPC | 080083890644 |
| GTIN | 00080083890644 |
| Item Type | Striplights |
| Size | 96.25 IN Length 4.0 IN Width 3.75 IN Height |
| Voltage Rating | 120-227V |
| Wattage | 81 W |