XUB2BPANL2R OsiSense XU 3-Wire Axial Photoelectric Sensor, M18 Cylindrical Shape, 20 m, Infrared Sensing Beam, 1 ms Response, PNP 1NO Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XUB2BPANL2R
- UPC:
- 785901915058
- Item #:
- 572307
XUB2BPANL2R OsiSense XU 3-Wire Axial Photoelectric Sensor, M18 Cylindrical Shape, 20 m, Infrared Sensing Beam, 1 ms Response, PNP 1NO Output
- MFR #:
- XUB2BPANL2R
- UPC:
- 785901915058
- Item #:
- 572307
This design 18 single mode (thru-beam system) photo-electric receiver has a nickel plated brass case. It has a supply voltage of 12V to 24V DC. This mono-mode cylindrical photoelectric receiver has a metallic body, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its outer thread and twin nuts. Corrosion-resistant and non-magnetic nickel plated brass provides high robustness to the sensor. 1 LED display allows to identify status of the sensor. IP65 and IP67 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+55C). It provides double insulation for better people and system protection from electrical shocks. It is CSA and UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XUB2BPANL2R |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | Cable |
| Enclosure | IP65 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529-IP67 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529,NICKEL PLATED BRASS |
| Operating Cycles | <= 500 Hz |
| Output | PNP;1 NO;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 15-15 M THRU BEAM NEED A TRANSMITTER XUB2BKSNL2T,> 16.4...49.21 FT (> 5...15 M) |
| Special Features | 1 LED yellow)output state |
| Standard | IP65 DOUBLE INSULATION IEC 60529-IP67 DOUBLE INSULATION IEC 60529,UL-CSA-CE |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=872852&lang=en-us |
| UPC | 785901915058 |
| GTIN | 03389110149999 |
| Item Type | General purpose single mode;Thru beam;Cylindrical M18;Photo-electric sensor receiver |
| Size | 0.71 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR) |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12...24 V DC reverse polarity protection |