AL2820 L100/300 Severe Duty Lever Arm, 2 to 4 in L, Steel Roller, Aluminum Arm
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- AL2820
- UPC:
- 785901096702
- Item #:
- 56657
AL2820 L100/300 Severe Duty Lever Arm, 2 to 4 in L, Steel Roller, Aluminum Arm
- MFR #:
- AL2820
- UPC:
- 785901096702
- Item #:
- 56657
LEVER OPERATING
Manuals & Documentation
| Catalog Number | AL2820 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Aluminium spring return adjustable roller lever 2-4 in - - |
| Application | HL100-HL300-HML100-HML300-L100-L300-ML100-ML300,L100/300,SEVERE DUTY |
| Special Features | 1 steel outside roller 0.75 in 0.25 in |
| UPC | 785901096702 |
| GTIN | 00785901096702 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -10-185 A Degrees F |