XS8C4A1PCN12 XS Series Fixed Rectangular Proximity Sensor, Inductive Sensing, PNP Output, 1NO-1NC Contact, 12 to 48 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS8C4A1PCN12
- Item #:
- 550070
XS8C4A1PCN12 XS Series Fixed Rectangular Proximity Sensor, Inductive Sensing, PNP Output, 1NO-1NC Contact, 12 to 48 V DC
- MFR #:
- XS8C4A1PCN12
- Item #:
- 550070
The XS range is an offer of inductive proximity sensors for the detection, without physical contact, of metal objects. The advantages of inductive detection are numerous, no physical contact with the object to be detected. Thus avoiding wear and enabling detection of fragile or freshly painted objects. High operating rates. Fast response. Excellent resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin). This product is a 40mm x 40mm x 117mm format sensor, flush mountable in metal. It features a plastic case with a plug-in 5 position turret head and a 1/2 NPT cable entry. It has a sensing distance of 20mm. Four-wire, DC supply, 12V to 48V, NO and NC function, PNP discrete output.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS8C4A1PCN12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | Mobile equipment |
| Connection | Screw Clamp Terminal |
| Connector | Screw-clamp terminals, 4 x 1.5 mm² |
| Enclosure | PBT |
| Frequency Response | <=300 Hz |
| Indicator | Supply on 1 LED green);output state 1 LED yellow) |
| Material | Plastic |
| Mounting | Flush |
| Output | 4-Wire, PNP, DC |
| Response Time | =1.2 ms Delay |
| Sensing Distance | 20 mm |
| Sensing Range | 20 MM,> 0.59...1.57 IN (> 15...40 MM) |
| Sensor | 40 MM,40 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | PLASTIC |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;IP65 conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...48 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=181658555&lang=en-us |
| GTIN | 03389119058261 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Form 40 x 40 x 117 |
| Size | 40 mm Length x 117 mm Width x 40 mm Height |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12 - 48 Volt |