TY537M Ty-Rap Integrated Mounting Hole Cable Tie, 14 in L x 0.3 in W x 0.08 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY537M
- UPC:
- 786210805177
- Item #:
- 546507
TY537M Ty-Rap Integrated Mounting Hole Cable Tie, 14 in L x 0.3 in W x 0.08 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- TY537M
- UPC:
- 786210805177
- Item #:
- 546507
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY537M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210805177 |
| GTIN | 00786210805177 |
| Item Type | Integrated Mounting Hole |
| Length | 14 in , 356 mm |
| Width | 0.3 in , 7.6 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.08 in , 2 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06243|3M 6243|3M 6267|3M CT15NT120S-L|ABBInstall L14-120MH-9-C|ABBInstall TY37M|ABBInstall TY537M|Avery 8426|Burndy CT120400MH14L|Catamount L-14-120MH-9-C |