LTC075GY Commercial Grade Type B Liquid Tight Flexible PVC Conduit, 3/4 inch diameter, Gray
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- LTC075GY
- UPC:
- 786210880778
- Item #:
- 546325
LTC075GY Commercial Grade Type B Liquid Tight Flexible PVC Conduit, 3/4 inch diameter, Gray
- MFR #:
- LTC075GY
- UPC:
- 786210880778
- Item #:
- 546325
Manuals & Documentation
| Catalog Number | LTC075GY |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Machine Tools, Motor Hookups, Food Processing Equipment, Extensions from Wire Ways, and Sensor and Micro Switch Wiring Found In Control Consoles |
| Color | Gray |
| Material | PVC |
| Special Features | The Smooth Inner Surface Ensures that Cables and Conductors Can Be Fed Through Very Easily |
| Standard | UL E95745, CSA |
| UPC | 786210880778 |
| GTIN | 00786210880778 |
| Item Type | Liquidtight Flexible Non-Metallic Conduit |
| Length | 30.5 m |
| Inside Diameter | 20.8 mm |
| Outside Diameter | 26.7 mm |
| Trade Size | 3/4 in |
| Voltage Rating | 600 V |
| Cross Reference Products | ABBInstall LTC075GY|Crouse LTCOND75NM100|Crouse LTCOND75NM800|ThomasBett LTC075GY|Topaz HF134|Topaz HF134R |