FM11WR40R Metalux FM Series AP Flush Mount Light, (1) Lamps Lamp, 13.3 W Fixture, 120 V AC, Painted Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- FM11WR40R
- UPC:
- 080083757459
- Item #:
- 540387
FM11WR40R Metalux FM Series AP Flush Mount Light, (1) Lamps Lamp, 13.3 W Fixture, 120 V AC, Painted Housing
- MFR #:
- FM11WR40R
- UPC:
- 080083757459
- Item #:
- 540387
Manuals & Documentation
Features
- Discontinued
| Catalog Number | FM11WR40R |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Metalux |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Finish | White |
| Lamp Type | LED |
| Light Technology | LED |
| Material | Steel |
| Mounting | Flush |
| Special Features | Four product configurations - 9", 11”, 15” and 19” |
| Standard | UL/cUL Listed - Damp Location;Energy Star Certified |
| UPC | 080083757459 |
| GTIN | 00080083757459 |
| Item Type | Flushmount |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage | 13.5W |