678 T&B Erickson Threaded Conduit Coupling, 1-1/4 in, For Use With Rigid/IMC Conduits, Malleable Iron
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- 678
- UPC:
- 786210006789
- Item #:
- 538344
678 T&B Erickson Threaded Conduit Coupling, 1-1/4 in, For Use With Rigid/IMC Conduits, Malleable Iron
- MFR #:
- 678
- UPC:
- 786210006789
- Item #:
- 538344
| Catalog Number | 678 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | Germany |
| Made in USA | No |
| Application | To Couple and Effectively Bond Threaded Ends of Rigid Metal Conduit/Intermediate Conduit Where Neither Length of Conduit Can Be Roated |
| Material | Malleable Iron |
| Special Features | Free Fitting Threads Ensure Easy Assembly |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 786210006789 |
| GTIN | 00786210006789 |
| Item Type | Conduit Coupling |
| Length | 1-13/16 in |
| Outside Diameter | 2-3/8 in |
| Trade Size | 1-1/4 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall 678|ABBInstall EK-404|AFC EK125|AmFittings ER125|Appleton EC-125|Appozgcomm TPC-125|Arlington 203|Bridgeport 1124|Crouse 1124|Crouse 193 |