Discontinued
AF202TRLA Radiant Duplex Grounding Tamper-Resistant AFCI Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Light Almond
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- AF202TRLA
- UPC:
- 785007127898
- Item #:
- 538287
Discontinued
AF202TRLA Radiant Duplex Grounding Tamper-Resistant AFCI Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Light Almond
- MFR #:
- AF202TRLA
- UPC:
- 785007127898
- Item #:
- 538287
| Catalog Number | AF202TRLA |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Control Circuit |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial/Residential |
| Connection | Back and Side Wire |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Interrupt Rating | 4 to 6 mA |
| Number of Poles | 2 |
| Special Features | Pass & Seymour® Arc Fault Circuit Interrupter (AFCI) Receptacles are the latest innovation in electrical safety technology, and a Code-approved alternative to AFCI breakers. AFCI receptacles protect against electrical fires by detecting arc faults and de-energizing the circuit. |
| UPC | 785007127898 |
| GTIN | 00785007127898 |
| Item Type | Tamper-Resistant 20A Outlet Branch Circuit AFCI Receptacle |
| Trip Range | 4 to 6 mA |
| Trip Type | .025 Second Nominal |
| Voltage Rating | 125 |