ESH198 1-Sided Solid Style Enclosure Shelf, 3.74 in H x 19 in W x 8 in D, 2U Rack, Steel
- MFR:
- nVent
- MFR #:
- ESH198
- UPC:
- 783510352097
- Item #:
- 53702
ESH198 1-Sided Solid Style Enclosure Shelf, 3.74 in H x 19 in W x 8 in D, 2U Rack, Steel
- MFR #:
- ESH198
- UPC:
- 783510352097
- Item #:
- 53702
The Single-Sided Shelf mounts to 19-inch rack angles to house voice/data networking equipment. Please not the load rating is 75 lb. (34 kg).
| Catalog Number | ESH198 |
| Manufacturer | nVent |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Networking, Storage and Data Center |
| Color | Jet Black |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| UPC | 783510352097 |
| GTIN | 00783510352097 |
| Item Type | Networking Accessories |
| Width | 19 in |
| Height | 3.74 in |
| Depth | 8 in |
| Thickness | 16 |