Glass Body Fuse, 250ma, 250V, Slow Blow
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- GDC-250MA
- UPC:
- 051712432245
- Item #:
- 535958
Glass Body Fuse, 250ma, 250V, Slow Blow
- MFR #:
- GDC-250MA
- UPC:
- 051712432245
- Item #:
- 535958
Manuals & Documentation
| Catalog Number | GDC-250MA |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Cooper Bussmann North America Elect |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 250 m |
| Application | Electronic Circuits |
| Connection | Ferrule End X Ferrule End |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Special Features | Low Breaking Capacity, Interrupt Rating 35 Amp at 250 V, Material Glass Tube, Nickel Plated Brass Endcap |
| Standard | UL (CANADA AND US), IMQ |
| UPC | 051712432245 |
| GTIN | 00051712432245 |
| Item Type | Electronic, Time Delay |
| Weight UOM | Pounds |
| Size | 5.20 mm Diameter X 20.00 mm Height |
| Voltage Rating | 250 Vac |