S501-100-R Fast Acting Fuse, 100 mA, 250 V AC, 1.5 kA Interrupt, Cylindrical Body
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- S501-100-R
- UPC:
- 051712648813
- Item #:
- 533973
S501-100-R Fast Acting Fuse, 100 mA, 250 V AC, 1.5 kA Interrupt, Cylindrical Body
- MFR #:
- S501-100-R
- UPC:
- 051712648813
- Item #:
- 533973
| Catalog Number | S501-100-R |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 100 |
| Connection | Ferrule End X Ferrule End |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Indicator | Non Indicating |
| Interrupt Rating | 1500 A |
| Material | Ceramic Tube |
| UPC | 051712648813 |
| GTIN | 00051712648813 |
| Length | 0.787 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.197 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.787 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 0.005 |
| Weight UOM | Pounds |
| Voltage Rating | 250 V |