8ST2L8040R Metalux ST Series Double Lens AP Linear Strip Light Fixture, (1) Lamps LED Lamp, 78 W Fixture, 120 to 277 V AC, White Powder Coated Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- 8ST2L8040R
- UPC:
- 080083838202
- Item #:
- 526561
8ST2L8040R Metalux ST Series Double Lens AP Linear Strip Light Fixture, (1) Lamps LED Lamp, 78 W Fixture, 120 to 277 V AC, White Powder Coated Housing
- MFR #:
- 8ST2L8040R
- UPC:
- 080083838202
- Item #:
- 526561
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 8ST2L8040R |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Metalux |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Lamp Type | LED |
| Light Technology | Review |
| Lumens | 8867 |
| Mounting | Ceiling |
| Special Features | 0-10V dimming available for 4000K, double lens 2ft, 4ft and 8ft stock |
| Standard | UL/cUL Listed |
| UPC | 080083838202 |
| GTIN | 00080083838202 |
| Item Type | Striplights |
| Size | 96.26 IN Length 3.86 IN Width 2.76 IN Height |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage | 78 W |
| Cross Reference Products | GELighting ALV208T02T481DSQQSTAQW|GELighting ALV208T02T581DSQQSTAQW|Globalux LCS-8-104-MVD-850|Globalux LCS-8-68-MVD-840|Globalux LCS-8-68-MVD-850|Globalux SCS-2T-32-LR|Globalux SCS-2T-32-MV|Topaz F-L8/64W/40K/D-87|Topaz F-L8/64W/50K/D-87 |