4ST1L2040R Metalux ST Series Single Lens AP Linear Strip Light Fixture, (1) Lamps LED Lamp, 20 W Fixture, 120 to 277 V AC, White Powder Coated Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- 4ST1L2040R
- UPC:
- 080083838189
- Item #:
- 520598
4ST1L2040R Metalux ST Series Single Lens AP Linear Strip Light Fixture, (1) Lamps LED Lamp, 20 W Fixture, 120 to 277 V AC, White Powder Coated Housing
- MFR #:
- 4ST1L2040R
- UPC:
- 080083838189
- Item #:
- 520598
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 4ST1L2040R |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Metalux |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Lamp Type | LED |
| Light Technology | Review |
| Lumens | 2298 |
| Mounting | Surface |
| Special Features | 0-10V dimming available for 4000K, double lens 2ft, 4ft and 8ft stock |
| Standard | UL/cUL Listed |
| UPC | 080083838189 |
| GTIN | 00080083838189 |
| Item Type | Striplights |
| Size | 48.35 IN Length 2.56 IN Width 1.97 IN Height |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage | 20 W |
| Cross Reference Products | EatonLight 2ST1L1040R|GELighting ALV204T02T581DSQQSTAQW|Globalux LCS-2-17-MV-850|Globalux LCS-4-26-MVD-850|RAB STRP210-850U |