Set Screw Beam Clamp (Malleable Iron), Fits Up to 3/4" Flange, 3/8"-16 Tapped Holes Bottom and Back of Beam Clamp, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 702
- UPC:
- 784610247023
- Item #:
- 507849
Set Screw Beam Clamp (Malleable Iron), Fits Up to 3/4" Flange, 3/8"-16 Tapped Holes Bottom and Back of Beam Clamp, Zinc Plated
- MFR #:
- 702
- UPC:
- 784610247023
- Item #:
- 507849
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 702 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | For use with conduit hangers, bridle rings, and drop rods 3/8" to 1/2". |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Malleable Iron |
| Maximum Load | 750 |
| Special Features | Case hardened steel set screw tapped at an angle locks on beam. |
| UPC | 784610247023 |
| GTIN | 00784610247023 |
| Item Type | Beam Clamp |
| Length | 2.00" |
| Width | 1.90" |
| Size | 1.80" x 2.00" x 1.90" |
| Torque Rating | 125 |