Discontinued
TB100A005C TB Series Encapsulated Open Core and Coil Industrial Control Transformer, 208/230/460 V AC Primary, 115 VAC Secondary, 0.1 kVA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
- MFR:
- Acme Electric, a Hubbell affiliate
- MFR #:
- TB100A005C
- UPC:
- 047503003794
- Item #:
- 506452
Discontinued
TB100A005C TB Series Encapsulated Open Core and Coil Industrial Control Transformer, 208/230/460 V AC Primary, 115 VAC Secondary, 0.1 kVA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
- MFR #:
- TB100A005C
- UPC:
- 047503003794
- Item #:
- 506452
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TB100A005C |
| Manufacturer | Acme Electric, a Hubbell affiliate |
| Brand | ACME ELECTRIC |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Open Core & Coil |
| Frequency Rating | 50/60 HZ |
| Insulation Class | 105C |
| Mounting | Panel Mount |
| Phase | 1 |
| Primary Voltage | 208/230/460 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Special Features | 1 phase |
| Standard | cUL |
| UPC | 047503003794 |
| GTIN | 00047503003794 |
| Item Type | 100VA |
| Length | 3.46 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 3.38 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 4 |
| Height UOM | Inch |
| Temperature Rating | 55C |
| Wattage | 100 W |