CE1500F007 CE Series Encapsulated Open Core and Coil Industrial Control Transformer, 208 to 600 V AC Primary, 85 to 130 VAC Secondary, 1.5 kVA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
- MFR:
- Acme Electric, a Hubbell affiliate
- MFR #:
- CE1500F007
- UPC:
- 047503005965
- Item #:
- 506438
CE1500F007 CE Series Encapsulated Open Core and Coil Industrial Control Transformer, 208 to 600 V AC Primary, 85 to 130 VAC Secondary, 1.5 kVA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
- MFR #:
- CE1500F007
- UPC:
- 047503005965
- Item #:
- 506438
Manuals & Documentation
| Catalog Number | CE1500F007 |
| Manufacturer | Acme Electric, a Hubbell affiliate |
| Brand | Acme Electric |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Open Core & Coil |
| Frequency Rating | 50/60 HZ |
| Insulation Class | 180C |
| Mounting | Panel Mount |
| Phase | 1 |
| Primary Voltage | 208/500, 220/380/440/550, 230/400/460/575, 240/416/480/600 V |
| Secondary Voltage | 85/100/110, 91/110/120, 95/115,125, 99/120/130 V |
| Special Features | 1 phase |
| Standard | UL, CSA, CE |
| UPC | 047503005965 |
| GTIN | 00047503005965 |
| Item Type | 1500VA |
| Length | 6 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 6.75 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 7.75 |
| Height UOM | Inch |
| Temperature Rating | 115C |
| Wattage | 1500 W |