Feed-through/thru chassis-mount terminal strip with 1-deck/level - Wago (862 series) - Black - 5 feed-through poles (5P) / 20-wires (10 push-in + 10 push-in) (10+10) - for 0.5mm2...4mm2 / for #20AWG...#12AWG - Rated current 32A - with Push-in CAGE CLAMP spring connections - 3mm screw+nut mounting
- MFR:
- WAGO
- MFR #:
- 862-505
- Item #:
- 501247
Feed-through/thru chassis-mount terminal strip with 1-deck/level - Wago (862 series) - Black - 5 feed-through poles (5P) / 20-wires (10 push-in + 10 push-in) (10+10) - for 0.5mm2...4mm2 / for #20AWG...#12AWG - Rated current 32A - with Push-in CAGE CLAMP spring connections - 3mm screw+nut mounting
- MFR #:
- 862-505
- Item #:
- 501247
| Catalog Number | 862-505 |
| Manufacturer | WAGO |
| Brand | WAGO |
| Country of Origin | Germany |
| Made in USA | No |
| Actuator | Push-button |
| Color | black |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Range | 12-20 AWG Conductor Range |
| Connection | Terminals (Cage-clamp) |
| Current Rating | 32 A |
| Material | Polyamide (PA66) |
| RoHS Indicator | Yes |
| GTIN | 4044918509060 |
| Item Type | Terminal strip |
| Dimensions | H22.3mm x W60mm x D35mm |
| Width | 2.362 |
| Width UOM | Inch |
| Depth | 35 mm / 1.378 inches |
| Depth UOM | Inch |
| Weight | 34.094 |
| Weight UOM | Grams |
| Voltage Rating | 500 |