AC300850 Plug, Male F-Type Compression Connector, RG6-U Coaxial Quad Shield Cable
- MFR:
- Legrand-On-Q
- MFR #:
- AC300850
- UPC:
- 804428121824
- Item #:
- 495338
AC300850 Plug, Male F-Type Compression Connector, RG6-U Coaxial Quad Shield Cable
- MFR #:
- AC300850
- UPC:
- 804428121824
- Item #:
- 495338
| Catalog Number | AC300850 |
| Manufacturer | Legrand-On-Q |
| Brand | Legrand-On-Q |
| Country of Origin | Taiwan, Province Of China |
| Made in USA | No |
| Application | Residential |
| Color | Nickel |
| Conductor Range | 0.022" - 0.042" diameter |
| Connection | Male F-type Coaxial Connector |
| Enclosure | Shell and nut are nickel-plated brass |
| Finish | Smooth Nickel finish |
| Insulation | 5000 MO min |
| Material | Nickel plated Brass |
| Mounting | Cable |
| Special Features | Water-resistant F compression connector, for RG6/U Quad Shield Coax cable |
| Standard | RoHS |
| UPC | 804428121824 |
| GTIN | 00804428121824 |
| Item Type | Compression F-Type Connector for RG6U/Quad Shield cable |
| Size | 0.433" H x 0.433" W x 1.22" D (11mm x 11mm x 31mm) |
| Environmental Conditions | Max. 93% RH (non-condensing) |
| Temperature Rating | 167 Degrees F (75 Degrees C) |
| Voltage Rating | 1500 V peak |