CX61WH Sure-Lites CX6 Single Face Exit Sign, LED Lamp, 1 W Fixture, 120 to 277 V AC, White Housing, EXIT Legend
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- CX61WH
- UPC:
- 080083534067
- Item #:
- 359491
CX61WH Sure-Lites CX6 Single Face Exit Sign, LED Lamp, 1 W Fixture, 120 to 277 V AC, White Housing, EXIT Legend
- MFR #:
- CX61WH
- UPC:
- 080083534067
- Item #:
- 359491
Manuals & Documentation
| Catalog Number | CX61WH |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Sure-Lites |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Lamp Type | LED Lamps AC only |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting | Surface |
| Special Features | Dual voltage input 120/277 VAC, 60 Hz |
| Standard | NFPA 101 Compliant;NEC Class I;OSHA Compliant;UL Listed - Damp Location |
| UPC | 080083534067 |
| GTIN | 00080083534067 |
| Item Type | Exit Signs |
| Size | 13.5 IN Length 8.5 IN Width 2.25 IN Height |
| Voltage Rating | 120-277V |
| Wattage | 0.98W/1.04W |