TY28M Ty-Rap High Performance Standard Cable Tie, 14.2 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY28M
- UPC:
- 786210824796
- Item #:
- 358939
TY28M Ty-Rap High Performance Standard Cable Tie, 14.2 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY28M
- UPC:
- 786210824796
- Item #:
- 358939
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY28M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210824796 |
| GTIN | 00786210824796 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 14.2 in , 361 mm |
| Width | 0.19 in , 4.9 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06228|3M 6228|3M 6252|3M CT15NT50-C|ABBInstall 13-244|ABBInstall L14509|ABBInstall L-14-50-9-C|ABBInstall TY28M|ABBInstall TY528M|All-States RT1400 |