TY28MX-A Ty-Rap TYMX-A Heat Stabilized Cable Tie, 14.2 in L x 0.19 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY28MX-A
- UPC:
- 786209999085
- Item #:
- 355348
TY28MX-A Ty-Rap TYMX-A Heat Stabilized Cable Tie, 14.2 in L x 0.19 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY28MX-A
- UPC:
- 786209999085
- Item #:
- 355348
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY28MX-A |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786209999085 |
| GTIN | 00786209999085 |
| Item Type | Heat-Stabilized |
| Length | 14.2 in , 360 mm |
| Width | 0.19 in , 4.7 mm |
| Tensile Strength | 49.9 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |