S501-5-R Electronic Fast Acting Fuse, 5 A, 250 V AC, 1.5 kA Interrupt, Cylindrical Body
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- S501-5-R
- UPC:
- 051712648936
- Item #:
- 350468
S501-5-R Electronic Fast Acting Fuse, 5 A, 250 V AC, 1.5 kA Interrupt, Cylindrical Body
- MFR #:
- S501-5-R
- UPC:
- 051712648936
- Item #:
- 350468
| Catalog Number | S501-5-R |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 0.208333333333333 |
| Application | Electronic Circuits |
| Connection | Ferrule End X Ferrule End |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Indicator | Non Indicating |
| Interrupt Rating | 1500 A |
| Material | Ceramic Tube |
| Special Features | High Breaking Capacity, Interrupt Rating 1500 Amp at 250 Vac, Material Ceramic Tube, Nickel Plated Endcap, ROHS Compliant |
| Standard | UL (CANADA AND US), CSA, CE, SEMKO, VDE, IMQ, BSI, CCC, MITI/JET |
| UPC | 051712648936 |
| GTIN | 00051712648936 |
| Item Type | Electronic, Fast Acting |
| Length | 0.75 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.25 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.25 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 0.002 |
| Weight UOM | Pounds |
| Size | 5.20 mm Diameter X 20.00 mm Height |
| Voltage Rating | 250 V |