TY553M Ty-Rap Cable Tie With Identification Tag, 3.6 in L x 0.09 in W x 0.04 in THK, Natural, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY553M
- UPC:
- 786210806433
- Item #:
- 349448
TY553M Ty-Rap Cable Tie With Identification Tag, 3.6 in L x 0.09 in W x 0.04 in THK, Natural, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- TY553M
- UPC:
- 786210806433
- Item #:
- 349448
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY553M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210806433 |
| GTIN | 00786210806433 |
| Item Type | Identification |
| Length | 3.6 in , 91 mm |
| Width | 0.09 in , 2.3 mm |
| Tensile Strength | 18 pounds , 80 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall TY153M|ABBInstall TY53M|ABBInstall TY553M|Avery 10687|Burndy CT18075FLC|Burndy TF3LD4F|Morris 20364|NAED 82572|Nelco N418FL|Nsi 418F-ID |