L-48-175-0-L Catamount 1-Piece Extra Heavy Duty Cable Tie, 47.566 in L x 0.345 in W x 0.085 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-48-175-0-L
- UPC:
- 728494913605
- Item #:
- 345803
L-48-175-0-L Catamount 1-Piece Extra Heavy Duty Cable Tie, 47.566 in L x 0.345 in W x 0.085 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-48-175-0-L
- UPC:
- 728494913605
- Item #:
- 345803
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-48-175-0-L |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494913605 |
| GTIN | 00728494913605 |
| Item Type | Extra Heavy Duty |
| Length | 47.566 in , 1208.17 mm |
| Width | 0.345 in , 8.76 mm |
| Tensile Strength | 175 pounds , 778 newtons |
| Thickness | 0.085 in , 2.15 mm |