BSPM1120S2G easyID Modular Surge Protective Device, 120 to 127 V AC, 50/60 Hz, 1 Pole, 200 kA SCCR, 1 Phase
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- BSPM1120S2G
- UPC:
- 051712369916
- Item #:
- 341344
BSPM1120S2G easyID Modular Surge Protective Device, 120 to 127 V AC, 50/60 Hz, 1 Pole, 200 kA SCCR, 1 Phase
- MFR #:
- BSPM1120S2G
- UPC:
- 051712369916
- Item #:
- 341344
Surge protective devices/surge protectors
Features
- Discontinued
| Catalog Number | BSPM1120S2G |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | Germany |
| Made in USA | No |
| Application | Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Din Rail |
| Phase | 1 |
| Response Time | 25 Ns |
| Short Circuit Rating | 200 kA |
| Special Features | Technology type MOV |
| Standard | UL 94V0 ,UL Listed,Contact factory,RoHS Compliant |
| UPC | 051712369916 |
| GTIN | 00051712369916 |
| Item Type | Surge arrestor |
| Size | 18 mm Width X 65 mm Depth X 90 mm Height |
| Operating Temperature | -40 to 80 Degrees C |
| Voltage Rating | 120-127 V |