EM3500ENC PowerLogic Lockable Meter Box, 7.17 in W x 4.84 in D, NEMA 4X NEMA Rating, Plastic
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- EM3500ENC
- UPC:
- 785901401438
- Item #:
- 335607
EM3500ENC PowerLogic Lockable Meter Box, 7.17 in W x 4.84 in D, NEMA 4X NEMA Rating, Plastic
- MFR #:
- EM3500ENC
- UPC:
- 785901401438
- Item #:
- 335607
The EM3500ENC enclosure offers a mounting option for Schneider Electric EM35xx Series energy meters that helps protect from tampering and the elements. The enclosure is equipped with DIN rail mounting hardware for easy installation and a NEMA 4X rating for durability. You can install 1 EM35xx meter in this enclosure. The optional EM3500KEY keylock provides additional security from unwanted tampering.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | EM3500ENC |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | Square D |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Material | Plastic |
| UPC | 785901401438 |
| GTIN | 00785901401438 |
| Width | External: 182 mm |
| Height | External: 180 mm |
| Depth | External : 123 mm |