COND2SA-G Ocal-Blue Conduit, 2 in Trade, 2.08 in ID x 2.46 in OD, 9.91 ft L, Aluminum
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND2SA-G
- UPC:
- 704508321062
- Item #:
- 320662
COND2SA-G Ocal-Blue Conduit, 2 in Trade, 2.08 in ID x 2.46 in OD, 9.91 ft L, Aluminum
- MFR #:
- COND2SA-G
- UPC:
- 704508321062
- Item #:
- 320662
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND2SA-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Material | Aluminum |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| Standard | UL E46453, CSA |
| UPC | 704508321062 |
| GTIN | 00704508321062 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9.91 ft , 3.02 m |
| Inside Diameter | 2.08 in , 52.90 mm |
| Outside Diameter | 2.46 in , 62.30 mm |
| Trade Size | 2 in |
| Wall Thickness | 0.19 in , 4.72 mm |