Set Screw Beam Clamp (Steel), Fits Up to 1/2" Flange, 1/4"-20 Tapped Holes Bottom and Back of Beam Clamp, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 600
- UPC:
- 784610246002
- Item #:
- 32025
Set Screw Beam Clamp (Steel), Fits Up to 1/2" Flange, 1/4"-20 Tapped Holes Bottom and Back of Beam Clamp, Zinc Plated
- MFR #:
- 600
- UPC:
- 784610246002
- Item #:
- 32025
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 600 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | For use with threaded rod, Minerallac conduit hangers #0 to #5, and bridal rings. |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Maximum Load | 75 |
| Special Features | Case hardened steel set screw tapped at an angle locks on beam. |
| UPC | 784610246002 |
| GTIN | 00784610246002 |
| Item Type | Beam Clamp |
| Length | 1.68" |
| Width | 0.87" |
| Size | 1.40" x 0.87" x 1.68" |
| Torque Rating | 40 |
| Cross Reference Products | ABBInstall 500-SC|ABBInstall 510|Anvil AS 135X 1/4(15)|Appozgcomm BC-250|Arlington BC25|BLine B44414|Crouse 529|Halex 35600B|Madison 25|Minerallac 700 |