682 T&B Erickson Threaded Conduit Coupling, 3 in, For Use With Rigid/IMC Conduits, Malleable Iron
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- 682
- UPC:
- 786210006826
- Item #:
- 31877
682 T&B Erickson Threaded Conduit Coupling, 3 in, For Use With Rigid/IMC Conduits, Malleable Iron
- MFR #:
- 682
- UPC:
- 786210006826
- Item #:
- 31877
| Catalog Number | 682 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | To Couple and Effectively Bond Threaded Ends of Rigid Metal Conduit/Intermediate Conduit Where Neither Length of Conduit Can Be Roated |
| Material | Malleable Iron |
| Special Features | Free Fitting Threads Ensure Easy Assembly |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 786210006826 |
| GTIN | 00786210006826 |
| Item Type | Conduit Coupling |
| Length | 2-29/32 in |
| Outside Diameter | 4-7/16 in |
| Trade Size | 3 in |