XUK5APANM12 OsiSense XU Simply Easy 3-Wire Compact Corrosion-Resistant Dusttight/Oiltight/Watertight Proximity Photoelectric Sensor With Adjustable Sensitivity, Rectangle Shape, 1.5 m, Infrared Sensing Beam, <2 ms Response
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XUK5APANM12
- UPC:
- 785901530701
- Item #:
- 314061
XUK5APANM12 OsiSense XU Simply Easy 3-Wire Compact Corrosion-Resistant Dusttight/Oiltight/Watertight Proximity Photoelectric Sensor With Adjustable Sensitivity, Rectangle Shape, 1.5 m, Infrared Sensing Beam, <2 ms Response
- MFR #:
- XUK5APANM12
- UPC:
- 785901530701
- Item #:
- 314061
This compact design single mode (diffuse system) photo-electric sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 12V to 24V DC. This mono-mode rectangular photoelectric sensor has a plastic body, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its 3 fixing points. It has VALOX PBT high strength case ideal for high temperature environments and PMMA scratch-resistant lens for maximum sensor durability. 1 LED display allows to identify status of the sensor. IP65 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+55C). It has a standard M12 connector, compatible with all existing market sensor cabling. It provides double insulation for better people and system protection from electrical shocks. It is CSA and UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XUK5APANM12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Enclosure | IP65 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529,PBT |
| Operating Cycles | <= 250 Hz |
| Output | PNP;1 NO;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 1-1 M DIFFUSE,> 0.98...3.28 FT (> 0.3...1 M) |
| Special Features | 1 LED yellow)output state |
| Standard | CE-CSA-UL,IP65 DOUBLE INSULATION IEC 60529 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=873766&lang=en-us |
| UPC | 785901530701 |
| GTIN | 03389110162547 |
| Item Type | General purpose single mode;Diffuse;Compact 50 x 50;Photo-electric sensor |
| Size | 1.97 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR) |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12...24 V DC |