XS1N18PA349D OsiSense XS Fixed Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, PNP Output, 1NO Contact, 10 to 36/12 to 24 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS1N18PA349D
- UPC:
- 785901911579
- Item #:
- 308871
XS1N18PA349D OsiSense XS Fixed Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, PNP Output, 1NO Contact, 10 to 36/12 to 24 V DC
- MFR #:
- XS1N18PA349D
- UPC:
- 785901911579
- Item #:
- 308871
This cylindrical diameter 18 mm threaded M18 x 01 flush mountable sensor is part of XS range, an offer of inductive proximity sensors for the detection, without physical contact, of metal objects. The advantages of inductive detection are numerous, no physical contact with the object to be detected, thus avoiding wear and enabling detection of fragile or freshly painted objects. High operating rates. Fast response. Excellent resistance to industrial environments (robust products). It features a nickel plated brass case and a M12 connector. It has a sensing distance of 10mm, three-wire, DC supply, 12V to 24V, NO function, PNP solid state output.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS1N18PA349D |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | General purpose;- |
| Connection | Male connector M12, 4 pins |
| Connector | MALE CONNECTOR M12, 4 PINS |
| Control Output | 1 NO, PNP |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | OUTPUT STATE 1 LED YELLOW) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Output | PNP;1 NO;Discrete;DC |
| Sensing Range | 10 MM,> 0.31...0.59 IN (> 8...15 MM) |
| Sensor | 18 MM,50 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | Output state 1 LED yellow);Frontal |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...24 V DC REVERSE POLARITY PROTECTION |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=867392&lang=en-us |
| UPC | 785901911579 |
| GTIN | 03389110911572 |
| Item Type | Inductive proximity sensor |
| Operating Temperature | -25-50 A Degrees C |