| Catalog Number | 651 |
| Manufacturer | Greenlee |
| Brand | Greenlee |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Cable pull |
| Material | 12" (304.8 mm) dia. Hook Sheave with 3-5/16" (84.1 mm) minimum radius |
| Special Features | Strong, welded steel framesForged steel closure-type hooks with 1 IN (25.4 mm) opening5 IN (127 mm) wide aluminum alloy sheaves with self-lubricating bearingsSelect a sheave with a maximum rated capacity that meets or exceeds the cable puller's maximum pulling force |
| Standard | 12" HOOK TYPE CABLE SHEAVE |
| UPC | 783310153252 |
| GTIN | 00783310153252 |
| Item Type | Sheave Assembly |
| Outside Diameter | 10.62" |