ZBRRD Harmony Bi-Stable Monostable Programmable Receiver, For Use With Harmony XB5R, XB4R 22 mm Pushbutton, 2.95 in, 24 to 240 V AC/DC, 4 W AC/DC, 2NO 2NC contact configuration, Plastic, Green
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- ZBRRD
- Item #:
- 298881
ZBRRD Harmony Bi-Stable Monostable Programmable Receiver, For Use With Harmony XB5R, XB4R 22 mm Pushbutton, 2.95 in, 24 to 240 V AC/DC, 4 W AC/DC, 2NO 2NC contact configuration, Plastic, Green
- MFR #:
- ZBRRD
- Item #:
- 298881
This programmable receiver is part of the range Harmony XB5R plastic and XB4R metal wireless and batteryless pushbuttons. It features a configurable receiver equipped with 2 buttons (teach and parameter setting), 6 indicating LEDs (power ON, function modes, output status, signal strength). It is supplied set to monostable output function and can be configured to bistable and stop/start functions. Its supply voltage is 24V to 240V AC/DC.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | ZBRRD |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | Schneider Electric |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Application | Interface to actuators |
| Connection | 1 conductor cable 0.14-2.5 mm² - AWG 26...AWG 14 - solid - without cable end IEC 60947-1;2 conductors cable 0.14-1.5 mm² - AWG 26...AWG 16 - solid - without cable end IEC 60947-1;1 conductor cable 0.14-4 mm² - AWG 26...AWG 12 - flexible - with cable end IEC 60947-1;2 conductors cable 0.14-1.5 mm² - AWG 26...AWG 16 - flexible - with cable end IEC 60947-1 |
| Frequency Rating | 50...60 Hz +/- 10 % |
| Material | Self-extinguishing plastic |
| Mounting | Din Rail |
| Response Time | < 30 ms after transmitter clicks |
| Special Features | Zigbee green power 2.4 GHz IEEE 802.15.4 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267942908&lang=en-us |
| GTIN | 03606480521164 |
| Item Type | Programmable receiver;Bi-stable;monostable |
| Voltage Rating | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz - 10...10 % |